Moje konto
Miniaturka Kluczowe kwestie do rozważenia przy zakupie domu

Kluczowe kwestie do rozważenia przy zakupie domu

Dodano: 09.07.2024

Zakup nieruchomości to nie tylko spory wydatek, lecz również wielka odpowiedzialność, gdyż ważne jest, aby w nowym domu mieszkać spokojnie, bezpiecznie i wygodnie. Żeby tak było należy odpowiednio przemyśleć i zbadać kilka podstawowych spraw związanych z nieruchomością. Z tego względu odpowiedzialnym krokiem podczas zakupu domu jest zgłoszenie się do pośrednika nieruchomości w danym mieście czy regionie. Aby to zrobić wystarczy skorzystać z internetu, aby wpisać w wyszukiwarce krótka frazę wraz z nazwą miasta czy regionu jak na przykład biuro nieruchomości Konin, Poznań, Kalisz i tak dalej. Jest to jeden z najprostszych sposobów na dotarcie do specjalisty lecz pomimo prostych sposobów nawiązania współpracy w tym zakresie wiele osób wciąż próbuje samodzielnie podjąć się tego zadania. Nie zawsze są oni jednak w pełni świadomi zakresu obowiązków jakie muszą wykonać i wymogów jakie trzeba spełnić, aby dokonać odpowiedniego zakupu. Wskazujemy więc najważniejsze kwestie, aby dokonany zakup był dobrą inwestycją, a transakcja przebiegła możliwie sprawnie i bezproblemowo.
Jedną z podstawowych kwestii jest finansowanie. Wiąże się to oczywiście z ustaleniem progu finansowego oraz sposobu finansowania transakcji. Nawet jeśli zakupiony dom nie wymaga remontu to należy wkalkulować pewien budżet na drobne naprawy, korekty czy zwykłe urządzenie się zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami. W przypadku, gdy zaciągamy kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości kluczowe są tutaj szczegółowe zapisy umowy. Jeśli nie korzystamy z pomocy biura nieruchomości musimy sami poszukać wykwalifikowanego doradcy kredytowego. Finansowanie to również analiza kosztów późniejszego utrzymania domu. Warto zatem zwrócić uwagę czy dom jest energooszczędny, a więc czy na posesji znajdują się takie elementy jak panele fotowoltaiczne, studnia głębinowa czy rekuperator. Sama forma ogrzewania jak i materiały czy ogólna technologia w jakiej dom został wybudowany też nie są tutaj bez znaczenia.
Stan techniczny – ten aspekt wiąże się bezpośrednio z finansowaniem, gdyż kupując budynek do remontu należy od razu oszacować skalę remontów i napraw jakie będą konieczne, aby osiągnąć zadowalający stan i poziom wykończenia. Nie chodzi tu bowiem jedynie o to co widać, a więc podłogi czy ściany, lecz w szczególności dotyczy to instalacji sanitarnych, instalacji grzewczych, elektrycznych czy innych elementów, o których na co dzień nie myślimy, a które to używane są bez przerwy i często decydują o ogólnym bezpieczeństwie budynku. Jeśli nie posiadamy własnego zaplecza, umiejętności i wiedzy trzeba zdać się na usługi firm zewnętrznych, a to z pewnością wygeneruje dodatkowe koszty. W takim przypadku, kupowanie domu do remontu lecz ‘z potencjałem’ może ostatecznie spowodować, że całe przedsięwzięcie będzie dla nas niekorzystne finansowo.

Lokalizacja -  o i le w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym ten element ma nieco mniejsze znaczenie, gdyż często dotyczy to w pełni zagospodarowanych osiedli, o tyle w przypadku domu może on często znajdować się w miejscu, które w momencie zakupu bardzo nam odpowiada. Jednakże, należy dokładnie zapoznać się w miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ustalić kto jest właścicielem działek w okolicy i czy przypadkiem nie ma już wydanego pozwolenia na budowę na jakąś uciążliwą działalność. Dobrze jest również fizycznie zwiedzić okolicę, popytać osoby mieszkające w regionie czy tez najbliższym sąsiedztwie jak na co dzień mieszka się w tej okolicy. Pozwala to również bezpośrednio przekonać się czy okoliczna infrastruktura i zaplecze (sklepy, szkoły, instytucje itd.) są dla nas dostępne i czy jest ich odpowiednio dużo. W tej sferze należy również odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania dotyczące własnych oczekiwań i potrzeb, również tych przyszłych. Z reguły, zakup domu jest przedsięwzięciem na lata, dlatego już na etapie początkowym należy przemyśleć czy jeśli nasza sytuacja rodzinna lub zawodowa ulegnie zmianie (na wiele różnych sposobów) to czy dalej dom w taj lokalizacji o takiej charakterystyce będzie zaspokajał nasze podstawowe potrzeby. 
Historia nieruchomości – to kolejny ważny aspekt, któremu należy się przyjrzeć. Należy ustalić czy dom nie stanowi przedmiotu sporów rodzinnych, roszczeń spadkowych itd. lub czy nie toczą się obecnie żadne postępowania sądowe dotyczące nieruchomości, którą chcemy nabyć. W tym względzie należy również ustalić czy w księdze wieczystej nie ma żadnych zapisów dotyczących ograniczonych praw takich jak dożywocie czy służebność. Może się z czasem okazać, że w naszym nowym domu mogą dożywotnio mieszkać osoby trzecie lub mają prawo przechodzić lub przejeżdżać przez nasz ogród czy podjazd.

Warunki środowiskowe – rozeznanie się w lokalizacji to nie tylko sąsiedztwo i infrastruktura zbudowana przez człowieka, lecz ważnym elementem jest również sama geolokalizacja działki. Należy zatem zwrócić uwagę na nachylenie terenu i to czy działka nie znajduje się na terenach, które są narażone na podtopienia w przypadku większych opadów. Podobnie z kwestią wiatrów, które mogą być uciążliwe lub niebezpieczne w przypadku nadmiernie wyeksponowanych działek.

Rozkład i wyposażenie – jeśli nieruchomość spełnia nasze wymagania w kwestiach wymienionych dotychczas, lub choćby nie budzi zastrzeżeń można przejść do elementów bardziej przyziemnych i tych związanych z bezpośrednim korzystaniem z nieruchomości. Często jednak dzieje się odwrotnie, iż kupujący patrzą na to co widać od razu, a więc wykończenie, metraż czy rozmieszczenie co przysłania im później prawdziwy obraz sytuacji. Owszem rozmieszczenie pomieszczeń czy ich ogólna liczba są bardzo istotne, ale nie powinny stanowić o zakupie nieruchomości, gdyż co nam po dobrym rozmieszczeniu jeśli okaże się, że do nieruchomości mają prawo osoby trzecie? Ten element, zatem zostawiamy na koniec.

Jak widać zakup nieruchomości stanowi bardzo indywidualną sprawę, gdyż nie dość, że do domu należy podejść inaczej niż do mieszkania to jeszcze każdy kupujący będzie kierował się inna hierarchią omówionych kwestii. Oczywiście część z nich powinna być najistotniejsza niezależnie od zasobów finansowych czy innych pomniejszych potrzeb danego klienta, gdyż te same problemy mogą dotyczyć każdego. Zbadanie tych wszystkich kwestii może zająć naprawdę sporo czasu dlatego, a do tego wymaga wiedzy i umiejętności, które często posiada jedynie najlepsze biuro nieruchomości w danym regionie. Z tego powodu, często po uprzednim podjęciu się tego zadania samodzielnie wiele osób rozważa jednak skorzystanie z profesjonalnej pomocy. 

Skomentuj - Kluczowe kwestie do rozważenia przy zakupie domu

Jeżeli masz u nas konto - zaloguj się, jeżeli nie masz - zarejestruj się. W ostateczności możesz dodać komentarz anonimowo, bez logowania.

Przepisz wspak tekst keajfrivog:

Nikt jeszcze nie skomentował artykułu "Kluczowe kwestie do rozważenia przy zakupie domu". Bądź pierwszy!

Inne artykuły

Ostatnie komentarze